Biofizika 1. (GyTK)
2018-2019
Leírás
Általános információk
Kötelező tárgy I. év 1. szemeszter
Heti 2 óra előadás + 3 óra laboratóriumi gyakorlat. Összesen 70 óra.
Előadás: Kedd 11:00 - 12:40 között a Békésy előadóteremben.
Kreditérték: 3 (előadás) + 2 (gyakorlat)
Megbízott előadó: Dr. Herényi Levente egyetemi docens
Tanulmányi felelős: Dr. Voszka István (tel: 459-1500/60234)
Felmentési lehetőség
Azok a hallgatók, akik már valamilyen formában tanultak Biofizikát, kérhetik a tantárgy újabb felvétele alóli felmentésüket. A felmentési kérelmet az első oktatási hét végéig (2016.09.14.) kell benyújtani a tanulmányi felelősnek. Ehhez mellékelni kell a tantárgy elsajátítását igazoló bizonyítványt, vagy annak hiteles másolatát és a részletes tantárgyleírást. Amennyiben a tematika legalább 75%-ban megegyezik az ittenivel, akkor a tényleges tudás ellenőrzésének érdekében tesztet íratunk a felmentést kérőkkel, amelyre a 2. oktatási hét elején kerül sor. Ennek eredménye alapján döntünk a kérelem elfogadásáról vagy elutasításáról.
A mellékelt mintateszt a kérdések típusát mutatja, a tényleges teszt 40 kérdést tartalmaz.
http://biofiz.semmelweis.hu/upload/file/mintateszt_biofiz_magyar.pdf
ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK
Előadások
Az érvényes szabályzat szerint az előadások látogatása kötelező, de ezt Intézetünkben legfeljebb csak esetenként ellenőrizzük.
Gyakorlatok
A gyakorlatokra fel kell készülni. A gyakorlaton való részvétel előfeltétele (belépőjegy) az alábbi kinyomtatott jegyzőkönyv űrlap első oldalának kitöltése. Ennek tartalmi része a jegyzőkönyv beadása után ellenőrizendő. Fontos, hogy ebben a részben a hallgató olyan kérdéseket is megfogalmazzon, amelyek a felkészülése közben vetődtek fel benne, és amelyek megválaszolását a gyakorlatvezetőtől várják. Ezek a kérdések szolgálhatnak a gyakorlati tananyag megbeszélésének alapjául is.
Jegyzőkönyv űrlap letölthető itt:
http://biofiz.semmelweis.hu/upload/file/Biofizika_jegyzokonyv_2016_09_02.pdf
Jegyzőkönyv minta letölthető innen:
refraktometria_mintajegyzokonyv.pdf
A gyakorlatok sorrendje itt látható:
http://biofiz.semmelweis.hu/upload/file/GYAKRE2018z.doc
A gyakorlatokhoz kapcsolódó jegyzőkönyvek elfogadásának rendje
1. Minden jegyzőkönyv beadás egy írásbeli vizsgának tekintendő, amelyre alapvetően háromféle minősítés adható: „Megfelelt”, „Javítandó” vagy „Nem felelt meg”, de ennek alapján 1-5-ig terjedő osztályzat is adandó.
2. A jegyzőkönyv elfogadhatóságának alapkövetelménye a gyakorlaton nyert, a jegyzőkönyvmintába beírt “nyers” adatok (D rész) gyakorlatvezetővel történő aláíratása.
3. A jegyzőkönyv elkészítése során az általános jegyzőkönyvminta kitöltése után az ehhez csatolt lapokon (E, F, G részek) kell folytatni az adatok kiértékelését. Ehhez a mások által korábban elkészített Excel táblázatokat nem szabad használni, de a számítógép használata egyébként kiemelten javasolt. Aki ezt valamilyen oknál fogva nem tudja megoldani, annak milliméterpapíron kell elvégeznie a grafikus ábrázolásokat. Ettől eltérő megoldásokat nem fogadunk el.
4. Az egyes gyakorlatokon csak a mellékelt listán szereplő feladatokat kérjük számon.
http://biofiz.semmelweis.hu/upload/file/jegyzokonyv_feladatok_I_II_felev_hu05.pdf
5. A hallgatók számára a jegyzőkönyv elfogadásához a jegyzőkönyvmintában szereplő önellenőrző lista nyújt segítséget.
6. A jegyzőkönyv elfogadásáról a gyakorlat elvégzése utáni – a kivételektől eltekintve – az egy héttel későbbi gyakorlaton döntés születik. Amennyiben a minősítés „Nem felelt meg”, vagy „Javítandó”, akkor a hibák javítása (H rész) a hallgató felelőssége, de a vizsgáztató a szóbeli vizsgán ezt ellenőrizni fogja. A javítás során a hibás rész is maradjon meg a jegyzőkönyvben, hogy értelmezhető legyen a javítás miértje. Kisebb hibák javításához nem szükséges új lapok (H rész) beiktatása.
Mulasztott gyakorlatok pótlása
1. Valódi pótlás: a 3 hetes cikluson belül a gyakorlat más csoportnál történő elvégzésével, mindkét gyakorlatvezető együttes és előzetes beleegyezésével.
2. Jegyzőkönyv pótlás (a hallgató egyik csoportban sem tudott részt venni a gyakorlaton): A gyakorlatvezető által szolgáltatott mások által mért adatok alapján jegyzőkönyv készítés, amennyiben a részvétel elmulasztása nem hivatalos szünnap miatt történt, hiányzásnak számít.
Félévközi tanulmányi ellenőrzések (demonstrációk)
Félévenként 2 demonstrációt tartunk az évfolyamnak egyszerre, gyakorlaton kívüli időpontban, az esti órákban az 5. és 9. héten. Az összesen 5 (egyenként 10 pontos) kérdésből 2 számolási feladat. Itt kell megjegyezni, hogy a tananyag elsajátításához a segédanyagok mindegyike szükséges, tehát sok esetben a tankönyv használata nélkül csupán a feltöltött vázlatokból nem lehet felkészülni. A kidolgozási idő 30 perc, a megszerezhető maximális pontszám demonstrációnként 50. Az első demonstráció anyaga az 1.-4. hét előadásai és a bevezető gyakorlat valamint az első 3 hetes ciklus (1.-4. hét) gyakorlatai. A második demonstráció anyaga az 5.-8. hét előadásai és a második 3 hetes ciklus (5.-7. hét) gyakorlatai.
Demonstráció pótlása
Első pótlási lehetőség. A 13. héten mindkét félévközi demonstráció anyagából. Ezen azok is részt vehetnek, akik javítani szeretnék korábbi eredményeiket, de a részvétel a korábbi eredmények törlésével jár ezért itt összesen 100 pont szerezhető.
Második pótlási lehetőség. A 14. héten mindkét félévközi demonstráció anyagából, csak az aláírás megszerzése érdekében. A részvétel itt is a korábbi eredmények törlésével jár és összesen 100 pont szerezhető.
Mintafeladatsor letölthető innen:http://biofiz.semmelweis.hu/upload/file/biofiz_demominta_20160830_1.docx
A félév végi aláírás feltételei
1. Az "Biofizika fizikai alapjai" záróteszt sikeres teljesítése (legalább 50%).
2. Az előadások minimum 75 %-án való részvétel.
3. A gyakorlatok minimum 75 %-án való részvétel (3-nál több hiányzás esetén a félév nem írható alá).
4. A gyakorlatokról készült mérési jegyzőkönyvek elfogadása. (3-nál több nem elfogadott jegyzőkönyv szintén a félévi aláírás megtagadását vonja maga után).
5. A félévközi 2 demonstráción összesen vagy a pótdemonstrációk egyikén legalább 50 pont elérése.
Rendkívüli esetben csak az Intézet igazgatója adhatja meg a félév elfogadását jelentő aláírást.
Félév-végi számonkérés (kollokvium, vizsga)
A vizsga megkezdése előtt a vizsgázónak be kell mutatnia a kinyomtatott és a gyakorlatvezető által minősített összes jegyzőkönyvet, amelyeknek anyaga akkor is része lehet a vizsgának, ha az adott gyakorlat valamilyen okból elmaradt. Amennyiben a vizsgáztató olyan alapvető javításra ítélt jegyzőkönyvet talál, amelyen a javítás nyomai nem látszanak, a vizsga megkezdését nem engedélyezi.
A vizsga szóbeli. A hallgató először csak 2 számolási feladatot és gyakorlati kérdést húz. Az első vizsgáztató először ellenőrzi a feladatmegoldásokat. Amennyiben mindkét feladat megoldását elfogadta, ellenőrzi a húzott gyakorlati kérdés kiértékelését majd az ehhez kapcsolódó további kérdésekre kapott válaszok alapján részjegyet ad a gyakorlati kérdésre (fél jegyek is adhatók). Amennyiben a vizsgáztató a „kijavított” jegyzőkönyvekben még jelentős hibákat talál, egyet levon ebből a jegyből.
Ha ez az osztályzat 1-nél jobb, akkor húzhat a hallgató 2 elméleti tételt, amelyekről a második vizsgáztatóval beszélget el és tőle is kap két részjegyet. Itt jegyezzük meg, hogy az elméleti tételeken szereplő sok szöveg csak iránymutatásnak, segítségnek tekintendő, mind a vizsgázó, mind a vizsgáztató részére, az ott szereplő összes részletet a vizsgáztató nem fogja kikérdezni. Csupán azokból válogatva folytatja a beszélgetést a vizsgázóval.
A végső vizsgajegy az említett 3 osztályzat átlaga, amelyet a második vizsgáztató felfelé, vagy lefelé kerekít. Ha valamelyik részjegy 1,5 akkor átlagolás helyett a végső jegy legfeljebb 2 lehet. Ha bármelyik részjegy 1, akkor a vizsga jegye 1.
A számonkéréseken képlettár használható. képlettár
Vizsgakedvezmények
Amennyiben a hallgató a két demonstráción a feladatmegoldásra megszerezhető pontokat mind megszerzi és a demonstrációk összpontszáma a legalább 70 pont, akkor a vizsgán nem kell feladatot megoldania.
Ha a két demonstráció összege legalább 80 pont, akkor az előző részben említett 3 részjegy mellé még egy 5-ös részjegyet is kap a hallgató, ezzel javítva az átlagot.
Felhívjuk a hallgatók figyelmét arra, hogy nem adunk engedélyt az Orvosi biofizika II. tárgy felvételére a 2. félévben annak, aki nem tett sikeres vizsgát Orvosi biofizika I. tárgyból.
A tantárgy rövid leírása
A biofizika a gyógyszerészképzésben alapozó szerepet játszik. A tárgy általános képzési célja kétirányú: egyrészt hozzájárul a gyógyszerészek számára is nélkülözhetetlen, minden értelmiségitől elvárható, általános természettudományos műveltség kialakításához, másrészt tekintetbe véve a fizikai elvek, módszerek egyre növekvő mértékű elterjedését a gyógyszerésztudománynak szinte minden területén, ezek alkalmazásához kíván elméleti és gyakorlati alapokat nyújtani.
Az előző iránnyal függ össze az a képzési törekvésünk, ami a fegyelmezett gondolkodásmód és a lényegmeglátó készség fejlesztésére irányul. Az utóbbi irány a különböző szervezettségű rendszereken belüli, valamint e rendszerek, és környezetük közötti kölcsönhatások tanulmányozásán keresztül kíván kapcsolatot teremteni az alapozó tárgyakkal (kémia, biológia, élettan, gyógyszertan stb.), míg a készülékek, berendezések működési elveinek fizikai alapjait tárgyalva a szaktárgyakhoz (gyógyszerkémia, gyógyszer-technológia) való kapcsolatot kívánjuk megteremteni.
Laboratóriumi gyakorlati tematikánkat is a képzési célnak megfelelően alakítottuk. Az intézet több évtizedes, összehangolt fejlesztési programja révén műszerparkunk lehetőséget nyújt arra, hogy a hallgatóság önálló mérések segítségével egyéni tapasztalatra tegyen szert mérőműszerek, mérési módszerek megismerésében, mérési adatok dokumentálásában, az eredmények statisztikai kiértékelésében ill. számítógépes feldolgozásában.
A foglalkozások legalább 75% kötelező a jelenlét, a gyakorlatokról mérési jegyzőkönyvet kell készíteni. A félév végi aláírás követelményei:
Mindkét tanulmányi ellenőrzésen legalább elégséges (2) osztályzat, valamint a mérési jegyzőkönyvek elfogadása.
A tantárgy elsajátításához szükséges segédanyagok (könyv, jegyzet, egyéb)
Kötelezően használandó tankönyvek illetve jegyzetek:
Damjanovich – Fidy – Szöllősi (szerk.): Orvosi Biofizika (Medicina Kiadó, 2006)
Orvosi biofizikai gyakorlatok (szerk. Kellermayer Miklós), Semmelweis Kiadó, Bp. 2017, ISBN 978 963 331 417 3
Telemedicina jegyzet [pdf] | |
Előadások
Előadások
1 | Bevezető; (Dr. Herényi Levente) | 2018.09.11. | |
2 | A geometriai optika összegzése; A Fermat-elv (Dr. Herényi Levente) | 2018.09.18. | optika01_2018.pdf |
3 | A hullámoptika összegzése; Diffrakció; Fotonok (Dr. Herényi Levente) | 2018.09.25. | optika_02_2018.pdf |
4 | Sugárzásokról, ami közös bennük; A sugárzás intenzitásának gyengülése (Dr. Herényi Levente) | 2018.10.02. | foton_2018.pdf |
5 | Anyagszerkezet; atom, elektron (Dr. Herényi Levente) | 2018.10.09. | atom_2018.pdf |
6 | Atomi illetve molekuláris kölcsönhatások; Alkalmazások (Dr. Bozó Tamás) | 2018.10.16. | Atomi_kolcsonhatasok_es_alkalmazasaik_GYOK_2018_BT.pdf |
7 | Nemzeti ünnep | 2018.10.23. | |
8 | Sokatomos rendszerek; Gázok; Boltzmann-eloszlás; Szilárdtestek (Dr. Herényi Levente) | 2018.10.30. | Boltzmann_2018.pdf |
9 | Fényemisszió, fényszórás, fényabszorpció; Hőmérsékleti sugárzás (Dr. Herényi Levente) | 2018.11.06. | fekete_sug_2018.pdf fekete_sug.xlsx |
10 | Lumineszcencia; Fényforrások; Lézer (Dr. Herényi Levente) | 2018.11.13. | lumineszcencia_2018.pdf |
11 | Folyadékkristályok; biológiai és mesterséges membránok (Dr. Voszka István) | 2018.11.20. | 2017_11_21_folykrist_VI.pdf |
12 | Az élő anyag szerkezeti egységei: víz, nukleinsavak, fehérjék (Dr. Agócs Gergely) | 2018.11.27. | Agocs_1127.pdf |
13 | Magsugárzások, radioaktív izotópok (Dr. Smeller László) | 2018.12.04. | Gyok_Magsug_2018_14.pdf |
14 | A röntgensugárzás, és kölcsönhatása az anyaggal (Dr. Bozó Tamás) | 2018.12.11. | Rontgen_Bozo_HUN_2018.pdf |
Vizsga
Vizsga
Kérjük, hogy személyazonosításhoz személyi igazolványt, útlevelet vagy jogosítványt mindenki hozzon magával. Ugyancsak hozza magával a mérési jegyzőkönyveit. Ezek hiányában nem kezdheti meg a vizsgát. A feladatok kidolgozásához csak nem programozható, szöveges adattárolásra nem képes, grafikus kijelzővel nem rendelkező számológépet lehet használni.
Konzultációk a vizsgaidőszakban az alábbi napokon lesznek16 órakor:
December 17, 21
Január 2, 7, 14, 21, 28
Házi feladat példák
Házi feladat példák
hét | GYTK | Gyakorlatokhoz |
1 | ||
2 |
mértékegység-átváltás képletátrendezés |
|
3 |
Mikroszkópia I: 16 további feladatok |
|
4 |
Refraktometria: 18 további feladatok |
|
5 | feladatok a 2. ciklus gyakorlataihoz | |
6 | ||
7 | 1-7 | |
8 | Feladatok_Fenyabszorpcio.pdf | |
9 | ,19, 20 | Feladatok_SzemOptika.pdf |
10 | 13, 14, 15 | Feladatok_NuklAlap.pdf |
11 | Feladatok Polarimetria.pdf | |
12 | ||
13 | 30-36, 39 | |
14 | 21, 22, 23 |
további feladat listákból a félévi vizsgára az alábbi sorszámúak fontosak:
Mikroszkóp I.: 2.23, 2.28
Refraktométer: 2.10, 2.12, 2.14
Fényemisszió: 2.56
Rezonancia: 11.2, 11.3
Mikroszkóp II.: 2.34, 2.35
Fényabszorpció: 2.77, 2.78, 2.152
A szem optikája: 4.5, 4.9
Nukleáris alapmérés: 12.1, 12.4, 12.6
A gyakorlati jegyzet feladatgyűjteményéből feladott összes példa fontos.